aparat fotograficzny

Co zrobić ze starym aparatem fotograficznym?

Chociaż wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, elektrośmieci mogą stanowić poważne zagrożenie dla środowiska, ale także zdrowia człowieka. Zawierają one niebezpieczne substancje, które mogą się uwalniać w przypadku nieodpowiedniego składowania. Elektrośmieci to nie tylko wielkogabarytowe lodówki czy pralki, ale także mniejszy sprzęt, taki jak telefony komórkowe czy aparaty fotograficzne.


Dlaczego składowanie aparatów fotograficznych może być szkodliwe?

Aparaty fotograficzne zalicza się do elektrośmieci, czyli nietypowych odpadów, których segregacja przebiega na nieco innej zasadzie niż pozostałe śmieci generowane przez gospodarstwo domowe. Dzieje się tak dlatego, że do ich budowy wykorzystuje się substancje szkodliwe dla środowiska lub zdrowia człowieka. Oczywiście nie są one groźne w momencie korzystania, jednak kiedy po zużyciu sprzęt nie będzie odpowiednio składowany, może wyrządzić duże szkody. W aparatach fotograficznych szczególnie niebezpieczne są związki bromu, które mogą powodować poważne schorzenia układu rozrodczego, a także problemy neurologiczne. Podobne działanie ma kadm, który wykorzystuje się w bateriach alkalicznych, czyli jednorazowych źródłach energii zasilających większość aparatów. Powoduje on zmiany nowotworowe, a także deformuje szkielet poprzez zaburzenie metabolizmu wapnia. Najniebezpieczniejsze są jednak ołów i rtęć, ponieważ uszkadzają mózg i całość układu nerwowego. Dodatkowo, ołów wywołuje choroby nerek oraz nadciśnienie tętnicze, natomiast rtęć wywołuje niewydolność oddechową.

Co zrobić ze zużytym aparatem?

Zużyty aparat również należy do elektrośmieci, dlatego musi być segregowany na takiej samej zasadzie. Zwykle zarząd gminy wyznacza konkretny punkt, do którego można przynosić zużyte artykuły. Bardzo często gminy decydują się również na wyznaczenie jednego dnia w miesiącu, kiedy to śmieciarka objeżdża cały teren, zbierając z posesji tylko elektrośmieci. Innym sposobem jest skorzystanie z usług firm oferujących zakup zużytego aparatu fotograficznego – nabyty sprzęt jest przez nie później profesjonalnie utylizowany. Należy jedynie pamiętać, by wyciągnąć z obudowy kartę SD, na której mogły znajdować się fotografie i wyrzucić ją oddzielnie wraz z innymi elektrośmieciami.

Co zrobić z bateriami z aparatu?

baterieBaterie zawierają ołów, kadm i rtęć, które po przedostaniu się na przykład do zbiorników wodnych mogłyby wyrządzić bardzo duże szkody dla środowiska, dlatego ich recykling jest szczególnie ważny. Są to odpady niebezpieczne, dlatego nie należy wyrzucać ich do normalnych śmietników. Baterie z aparatu najlepiej odkładać do jednego ze specjalnych, dedykowanych temu pojemników, które ustawione są w każdym większym sklepie czy markecie. Wyrzucając aparat fotograficzny, należy pamiętać o uprzednim wyjęciu z niego baterii i oddzielnym ich zutylizowaniu.

Aparaty fotograficzne z drugiej połowy XX wieku to niezwykła gratka dla kolekcjonerów i pasjonatów fotografii, jednak w większości przestarzałych sprzętów wykorzystuje się niebezpieczne materiały. Warto dlatego zainteresować się tematyką segregacji elektrośmieci oraz zużytych baterii, by lepiej dbać o środowisko i zdrowie przyszłych pokoleń.