plytycdidvd

Gdzie wyrzucać stare płyty CD i DVD?

Komputerowe nośniki danych w postaci płyt CD lub DVD powoli odchodzą w przeszłość. Nowoczesne technologie pozwalają na bezpieczny zapis danych w chmurze lub w pamięci typu flash i zyskują coraz większe zainteresowanie wśród społeczeństwa. Jak wobec tego w bezpieczny sposób pozbyć się starych płyt?

Za tym, by zwrócić szczególną uwagę na sposób pozbywania się nośników kompaktowych, przemawia kilka argumentów. W pierwszej kolejności warto przyjrzeć się budowie standardowej płyty CD lub DVD. Są one zazwyczaj skonstruowane z kilku warstw – ochronnej, odbiciowej (refleksyjnej), izolacyjnej i zapisu danych. Najczęściej zewnętrzne warstwy płyty składają się z poliwęglanu lub utwardzanego lakieru. Warstwa refleksyjna może być zbudowana z różnego rodzaju metali lub ich połączeń – np. aluminium, złota lub srebra. Na powierzchni nośnika niekiedy znajdują się też naklejane etykiety z nadrukiem.

plytycdDuża część tych substancji, skupiona w znacznych ilościach bez odpowiedniego zabezpieczenia, może powodować zagrożenie dla środowiska – dotyczy to zwłaszcza wykorzystywanych związków klejących oraz atramentów zawartych w etykietach. Tworzywa sztuczne używane do produkcji płyt są niezwykle trwale i odporne na warunki środowiskowe, dlatego ich usuwanie jest utrudnione. Żywotność przeciętnej płyty kompaktowej wynosi od 100 do 200 lat. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że często zawarte w nośnikach komputerowych metale mogą być przy odpowiednim zagospodarowaniu skutecznie odzyskane i ponownie użyte.

Inny argument dotyczy informacji przechowywanych na starych nośnikach. Wiele z nich to dane wrażliwe lub prywatne – takie, które nie powinny trafić w niepowołane ręce. Wielokrotnie są to wiadomości służbowe, poufne dane medyczne lub handlowe, osobiste lub rodzinne nagrania czy zdjęcia i wiele innych cennych informacji. W przypadku bardzo starych płyt można nawet nie zdawać sobie sprawy z ich zawartości. Z tego powodu warto zadbać o prywatność i skorzystać z metody pewnego i bezpiecznego pozbycia się odpadów w postaci starych nośników danych.

plytydvdCo w takim wypadku robić ze zużytymi lub niechcianymi płytami CD i DVD? W przypadku odpadów prywatnych można skorzystać z okresowo organizowanych lokalnych zbiórek, na przykład w szkołach czy organizacjach ekologicznych. Niektóre sklepy z akcesoriami komputerowymi również oferują usługę pozbycia się płyt. Można je także oddać do firm specjalizujących się w niszczeniu danych, które zapewnią ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie. Z oferty tego typu firm warto również skorzystać w przypadku danych służbowych – szczególnie wrażliwych. Taki wybór pozwala pozbyć się płyt zgodnie z wymogami prawnymi, zapobiec wyciekowi poufnych danych, a przy tym jest w pełni ekologiczny i przyjazny środowisku. Profesjonalne firmy recyklingowe oferują możliwość wykorzystania niszczarek płyt kompaktowych, które rozdrabniają nośniki danych, spełniając przy tym normy bezpieczeństwa. Otrzymane w procesie niszczenia ścinki mogą być wykorzystane jako surowiec wtórny, na przykład przy produkcji biopaliw.

Stare płyty kompaktowe mogą być też wykorzystane w kreatywny sposób. Wiele osób chętnie przyjmuje je w dużych ilościach, ponieważ służą one do tworzenia przedmiotów codziennego użytku typu hand-made. Artyści potrafią zamienić je na przykład w obudowy zegara, zabawki, osłony na lampy, podkładki pod naczynia i wiele innych.

Jeśli w Twojej firmie zalegają jeszcze stare dyskietki lub płyty CD i chcesz się ich pozbyć, jednocześnie zapobiegając wypłynięciu istotnych danych, skontaktuj się z nami.