kaucja za butelki pet

Kaucja za plastikowe butelki w planach

Opakowania typu PET często są określane jako najbardziej uciążliwy śmieć XXI wieku. Jest to bardzo trafny termin – codziennie tysiące osób kupuje napoje znajdujące się w wykonanych z tego tworzywa butelkach, a następnie wyrzuca je do kosza nie segregując wcześniej śmieci. W związku z tym Ministerstwo Środowiska rozważa wprowadzenie obowiązku płacenia kaucji za plastikowe butelki, projekt ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.

Dlaczego butelki PET są groźne dla środowiska?

Butelki wykonane z tworzywa PET są jednym z najbardziej popularnych rodzajów opakowań napojów obecnych na półkach sklepowych. Nie ma w tym nic dziwnego – ze względu na swoje właściwości są lekkie i wygodne w użyciu, niemniej jednak produkcja ich na masową skalę stanowi poważne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Dlaczego? Tworzywo tego typu nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery, szkopuł tkwi w ogromnej liczbie powstałych z niego odpadów zalegających na wysypiskach oraz długości jego rozkładu. Według statystyk bowiem Polacy zużywają ponad 110 tys. ton plastikowych butelek rocznie, a na niekorzyść tego procederu dodatkowo przemawia fakt, że często śmieci te trafiają do nieprzeznaczonych temu pojemników lub innych miejsc, w które nie można ich wyrzucać (na przykład do rzek czy jezior). Duże zagrożenie stanowi również długi czas rozkładu butelek PET, ponieważ proces ten może trwać nawet kilkaset lat. Biorąc pod uwagę dwa, wyżej opisane aspekty możemy stwierdzić, iż butelki PET są szkodliwe dla środowiska i w znacznym stopniu zaśmiecają naszą planetę, natomiast z uwagi na rosnący obecnie konsumpcjonizm problem ten może jeszcze bardziej się pogłębić.

Na czym polega projekt?

Projekt opracowany przez Ministerstwo Środowiska zakłada wprowadzenie kaucji na butelki PET, która tak jak w przypadku ich szklanych odpowiedników, mogłaby zostać zwrócona po oddaniu butelki do sklepu przez klienta. Nie określono jeszcze w jaki sposób miałby wyglądać dany proces, istnieje jednak pomysł ustawienia w marketach specjalnych automatów, do których każdy mógłby wrzucić zużyte opakowanie, a następnie udać się do kasy w celu otrzymania należnej kaucji (na podstawie paragonu otrzymanego podczas umieszczania wykorzystanej butelki w automacie). Warto podkreślić, że system ten funkcjonuje obecnie w wielu krajach Europy Zachodniej m.in. w Niemczech, które szczycą się najwyższym na tym terenie poziomem odzysku butelek PET sięgającym aż dziewięćdziesiąt procent. Pomysł Ministerstwa Środowiska niesie ze sobą szereg korzyści, dzięki którym nasza planeta może zostać uchroniona przed nadmiernym zanieczyszczeniem, niestety jednak generuje również wiele problemów logistycznych, takich jak brak miejsca na automaty w sklepach o niewystarczającej powierzchni. Warto dodać, że wdrożenie systemu wymagałoby poniesienia znacznych nakładów finansowych.

Projekt Ministerstwa Środowiska dotyczący wprowadzenia kaucji za butelki PET może wygenerować równie dużo zagrożeń, jak i korzyści. Wszystko zależy od sposobu jego realizacji oraz tego, jak wiele osób wykaże proekologiczną postawę.