bateria guzikowa

Mała guzikowa bateria srebrowa dużym zagrożeniem

Nie od dziś wiesz, że należy segregować odpady – zwłaszcza te skomplikowane chemicznie. Zdajesz sobie sprawę z tego, że zepsutą lodówkę należy zawieźć w odpowiednie miejsce, ale czy pamiętasz, by nie wyrzucać małych bateryjek do kosza na śmieci?

Srebro nie tylko w biżuterii

Ta mała bateryjka ma niepozornie dużą moc. W kształcie przypomina guzik, a jej zastosowanie obejmuje zegarki, kalkulatory, mikronadajniki, mikroczujniki, aparaty słuchowe, sprzęt fotograficzny i pomiarowy. Jak jest skonstruowana? Katoda wykonana jest z tlenku srebra, anoda z cynku, a zasadowym elektrolitem jest roztwór wodorotlenku potasu. Baterie srebrowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ mają nie tylko najwyższy stosunek pojemności do masy, ale mają też wysoką wartość siły elektromotorycznej. Czyni to je lepszymi od ogniw rtęciowych i baterii alkalicznych, a nad litowo-jonowymi górują dzięki temu, że nie mają możliwości zapalenia się.

Zużyta bateria to niebezpieczeństwo

Żywotność takiej baterii to na ogół od dwóch do pięciu lat. Po tym czasie dochodzi do korozji, a w jej efekcie do przeciekania. Wówczas nie tylko nie nadają się one do użytku, ale w trosce o swoje zdrowie musisz koniecznie się ich pozbyć. W niektórych bateriach tego typu występuje rtęć, która nieodpowiednio składowana może doprowadzić do zatrucia, a co za tym idzie, może uszkodzić ośrodki w mózgu odpowiedzialne za wzrok, słuch, mowę i równowagę, zdeformować układ kostny, nie wspominając już o ryzyku powstania zmian nowotworowych. Srebro, choć nie jest metalem ciężkim to zatrucie nim może być równie wyniszczające dla organizmu – między innymi dla nerek, płuc czy wątroby. Warto pamiętać także o tym, aby odpowiedzialnie pozbywać się elektrośmieci nie tylko ze względu na troskę o własne zdrowie, ale też ze względu na środowisko. Ta mała niepozorna bateryjka jest w stanie skazić metr sześcienny gleby i aż 400 litrów wody – a to może doprowadzić do zatrucia wielu ludzi i zwierząt.

Wykorzystać potencjał

Jak zatem bezpiecznie i ekologicznie pozbyć się baterii srebrowej? Przede wszystkim nie powinny one być składowane w otwartych pojemnikach, a więc wykluczone jest wrzucanie ich do skrzynek czy kartonów nieposiadających pokryw. Nie powinieneś także przechowywać dużych ilości zużytych baterii w domu. Najlepiej będzie, jeśli na bieżąco będziesz oddawał je profesjonalistom specjalizującym się w utylizacji elektrośmieci. Z punktów składowania zużyte baterie trafiają do zakładu przetwarzania, a tam wydobywa się surowce, które następnie mogą być ponownie wykorzystane w produkcji nowych przedmiotów. Ciekawostką ekologiczną jest fakt, że podczas Olimpiady Zimowej w Vancouver sportowcy, którzy stanęli na podium, otrzymali medale wykonane z metali pozyskanych ze starych komputerów i telefonów.

Jak już wiesz, srebrowe baterie w stosunku do innych są dość ekologiczne, ale tylko tak długo, jak działają w twoim zegarku czy aparacie słuchowym. Po kilku latach musisz pozbyć się tego małego chemicznego guziczka, ale nie wrzucając go do zwykłego pojemnika na przykład na odpady zmieszane. W wielu miejscach znajdują się pojemniki na zużyte baterie. Wprowadzając do życia ten prosty nawyk, możesz nie tylko uratować życie sobie i innym, ale możesz też przyłożyć się do wyprodukowania medalu dla ulubionego sportowca.