odpadywielkogabrytowe

Odpady wielkogabarytowe – jak sobie z nimi poradzić?

Wraz z wejściem w życie nowej ustawy śmieciowej, obowiązkiem każdego jest segregacja różnego rodzaju odpadów. Przez ten czas zdecydowana większość osób opanowała już zasady sortowania śmieci, dlatego to zadanie nie sprawia już większych trudności. Jednak problem często pojawia się wtedy, gdy mamy do czynienia z odpadami wielkogabarytowymi.

Do odpadów wielkogabarytowych, najprościej ujmując, zalicza się te odpady, które nie mieszczą się w zwykłych pojemnikach na śmieci. Będą to między innymi tapczany, meble czy dywany. Problem z tymi przedmiotami pojawia się w momencie robienia remontu mieszkania lub zmiany wystroju wnętrza. Niestety jeszcze zbyt duża ilość osób nie wie, co ma z nimi zrobić, więc wyrzuca je na śmietniki albo nielegalnie zostawia w lesie.

Warto wiedzieć, że gminy nie tylko odpowiadają za odbiór śmieci wśród mieszkańców, ale także mają obowiązek raz na jakiś czas zapewnić możliwość pozbycia się odpadów wielkogabarytowych. W takiej sytuacji każdy mieszkaniec gminy może oddać niepotrzebne umeblowanie specjalnie wydelegowanemu do tego transportowi. Jeśli chodzi o częstotliwość odbioru odpadów o wielkich gabarytach, jest ona różna. Wszystko zależy od danej gminy, ponieważ to radni decydują, ile razy specjalny transport będzie zabierał tego typu śmieci.

Jeżeli oczekiwanie na transport gminny trwa zbyt długo, można samemu wywieźć śmieci do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Tam bez udzielenia jakichkolwiek opłat śmieci zostaną przyjęte, a ich właściciel pozbędzie się zalegających i zbędnych rzeczy.

skup duzych smieciJak wygląda w praktyce odbiór przez gminy odpadów wielkogabarytowych? Gminy zwykle proszą mieszkańców domów jednorodzinnych o wystawienie odpadów przed budynki tak, aby firmy, które je zbierają miały łatwy do nich dostęp. Z kolei mieszkańcy domów wielorodzinnych zazwyczaj zostają poproszeni o składowanie odpadów w odpowiednio wyznaczonych do tego miejscach, na przykład w kontenerach przy śmietnikach. Często takie pojemniki stoją kilka dni, aby umożliwić mieszkańcom swobodne opróżnienie swoich domów, często też i piwnic, ze zbędnych rzeczy.

Nie wszystko jednak zaliczane jest jako odpad wielkogabarytowy. Istnieją takie przedmioty, które nie zostaną wywiezione przez firmę komunalną, a już na pewno nie zostaną przyjęte w punkcie selektywnej zbiórki. Gruz, jaki pozostaje po remoncie z pewnością nie zostanie zabrany przez firmę, ponieważ to obowiązkiem mieszkańca jest dostarczyć go do punktu selektywnej zbiórki. W tym celu wystarczy wynająć odpowiednią firmę, która zapakuje gruz do wielkich worków big-bag i wykona usługę. Podobnie jest z drzwiami i oknami. Muszą zostać z nich usunięte szyby po to, by osoba, która będzie je odbierać, nie skaleczyła się podczas ich wynoszenia. Co istotne wyjęte szyby nie mogą trafić do zwykłych kontenerów, ponieważ nie nadają się do recyklingu ani do pojemników na opakowania szklane. Natomiast powinny zostać przekazane firmie, która zajmuje się recyklingiem tego typu szkła lub trafić do punktu zbiórki odpadów problemowych.

Odpady wielkogabarytowe częstokrotnie stają się uciążliwym problemem nie tylko dla mieszkańców, ale także i władz miasta. Właśnie dlatego tak ważną rolę odgrywają organizowane zbiórki odpadów, które pozwalają na legalne pozbycie się zbędnych przedmiotów o dużych gabarytach.