Segregacja śmieci

Prawidłowa segregacja śmieci

Segregacja śmieci powinna być obowiązkiem każdego, niestety nie zawsze jest przestrzegana. Może to wynikać z niewiedzy na temat tego, co zrobić z danym odpadem, bądź do którego pojemnika go wrzucić. Prawidłowy podział śmieci nie jest ani trudny, ani uciążliwy – wystarczy tylko, aby wszedł w nawyk i stał się częścią życia.

RecyklingDokładny sposób postępowania z odpadami opakowaniowymi określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 października 2005 roku. Podstawowym obowiązkiem jest zgniatanie odpadów, tak aby śmieci nie zajmowały zbyt dużo miejsca w koszu i były łatwe do wywózki oraz to, aby wyrzucać je do odpowiednich pojemników. Trzeba też zwrócić uwagę na to, aby artykuły były suche, czyste i niezatłuszczone. W domu warto wyposażyć się w cztery kosze, z których każdy służyć powinien innemu rodzajowi odpadów. Jeśli ich kolor będzie odpowiadał pojemnikom znajdującym się poza domem, łatwiej będzie nauczyć się odpowiednich nawyków. Większość gmin w Polsce stosuje podział na kolory odpowiadające danym tworzywom.

Pojemnik niebieski – makulatura
Do tego kosza należy wyrzucać wszelkiego rodzaju gazety, czasopisma. katalogi, ulotki, ale też kartonowe opakowania czy papierowe worki. Nie należy wrzucać natomiast papieru połączonego z innym materiałem (na przykład folią), artykułów higienicznych oraz papieru kopiowego. Warto pamiętać, aby makulatura nie była brudna od wcześniejszej zawartości, mokra czy zatłuszczona.

Pojemnik żółty – tworzywa sztuczne
Zbiornik o takim kolorze powinien być przeznaczony na różnego rodzaju butelki (typu PET i PE) po napojach, kosmetykach i innych środkach czystości. Nie należy wrzucać tworzyw piankowych, styropianu, plastikowych zabawek, opakowań po lekach oraz sprzętu AGD. Ważnym jest, aby wyrzucane opakowania były bez nakrętki bądź zamknięcia, a także puste oraz zgniecione. W przypadku tego typu odpadów drobne zanieczyszczenia nie stanowią przeszkody w składowaniu.

Pojemnik zielony – szkło kolorowe
Powinno się wrzucać do niego butelki oraz słoiki ze szkła barwionego.

Pojemnik biały – szkło bezbarwne
Do tego kosza wrzucać należy opakowania ze szkła bezbarwnego oraz stłuczkę szklaną wolną od zanieczyszczeń metalami i tworzywami. W przypadku pojemników na szkło pamiętać należy, aby nie wrzucać szkła zbrojonego, okiennego, luster, żarówek oraz opakowań po lekach. Tak, jak w przypadku opakowań z tworzywa sztucznego, trzeba zadbać o to, aby opakowania były bez nakrętek, zawleczek i zacisków. Mycie pojemników przed wyrzuceniem nie jest potrzebne.

Segregacja odpadówOprócz drobnych śmieci, które wyrzuca się każdego dnia, czasami pojawia się też problem większych i bardziej problemowych odpadów typu meble, sprzęt RTV i AGD czy żarówki. Często zobaczyć można tego typu śmieci składowane obok regularnych zbiorników bądź wrzucane do nich. Jest to działanie szkodliwe, spowodowane niewiedzą w zakresie segregacji. W łatwy sposób można pozbyć się problemowych śmieci – specjalne pojemniki na odpady typu RTV i AGD znaleźć można w każdym sklepie ze sprzętem zelektryzowanym, budowlanym i niektórych supermarketach. To samo tyczy się świetlówek, żarówek i baterii, które oddać można do lokalu, w którym zostały zakupione. W przypadku przedsiębiorstw, które generują większe ilości tego typu odpadów, warto skorzystać z usług firm recykligowych, które zazwyczaj zapewniają odbiór tego typu problemowych śmieci i odpowiednie ich zagospodarowanie.

Segregacja odpadów to nie tylko ważny obowiązek społeczeństwa – to także jego prawo. Tylko 11% śmieci na świecie zostaje wykorzystana ponownie – odpowiednia edukacja oraz kształtowanie pozytywnych nawyków może pomóc zwiększyć ten odsetek. Recykling jest tańszy niż produkcja nowych materiałów, dlatego zwiększenie jego udziału to sposób na obniżenie kosztów codziennych zakupów. Przede wszystkim ma to ogromne znaczenie dla środowiska, coraz bardziej obciążonego przez zwiększającą się z roku na rok ilość odpadów.