utylizacja toneru

Zużyte tonery i ich utylizacja

Każdego roku w Polsce sprzedawanych jest około 200 milionów sztuk tonerów do kserokopiarek i drukarek, których wartość osiąga nawet 2 miliardy złotych. Niestety wielkość tej branży niesie za sobą zagrożenie dla środowiska naturalnego. W jaki sposób i dlaczego?

Jedynie połowa z wyprodukowanych tonerów trafia do recyklingu. Reszta wyrzucana jest do śmieci stanowiąc realne zagrożenie ekologiczne. Problem wynika w największym stopniu z niewiedzy użytkowników.

Ze względu na skład zawierający substancje szkodliwe i trujące, tonery powinny być w odpowiedni sposób utylizowane. Zaliczane są do grupy elektroodpadów, co znaczy, że nie mogą być gromadzone z innymi śmieciami. Niestety tonery nie zostają w całości zużyte podczas druku, a w momencie ich wyrzucania nie są całkowicie puste. Najniebezpieczniejszy rodzaj tonera jest w postaci proszku. W jego skład wchodzi żywica, żelazo i pigment, a ze względu na bardzo drobną formę, każdy najmniejszy podmuch wiatru rozpyla go w powietrzu. Cząsteczki unoszące się w atmosferze, wdychane przez człowieka i zwierzęta mogą doprowadzić do pylicy lub innych chorób układu oddechowego. Dlatego tak istotne jest, aby zużyte tonery przekazywać firmie, w której zakupiło się taki produkt.

zuzyte toneryW Polsce wprowadzono Ustawę z dn. 29 lipca 2005, która zakazuje wyrzucania elektroodpadów do zwykłych śmietników, pod karą grzywny do 5 tysięcy złotych. Ponadto firmy mają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytych produktów, które są tego samego rodzaju co produkt kupowany. Przykładowo: zakupując pięć nowych tonerów, firma musi przyjąć pięć zużytych. Co więcej, od 2006 roku zaczęło powstawać wiele punktów zbiórek odpadów niebezpiecznych – wszystkie widnieją w rejestrze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Co istotne, firmy sprzedające sprzęt drukujący, a zarazem przyjmujące zużyte kartridże i tonery nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego przed niebezpiecznymi odpadami, ale także zyskują na tym finansowo. Na rynku istnieje wiele firm, które skupują puste wkłady, nawet te uszkodzone, i zajmują się ich renowacją, aby móc ponownie je napełnić i oddać do użytku. Przedsiębiorstwa działające w tym segmencie  muszą posiadać odpowiednie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie zagospodarowania odpadów.

Odpowiedni recykling tonerów zmniejszy zanieczyszczenie środowiska. Ważne jest, aby obie strony, zarówno użytkownik, jak i sprzedający znali swoje obowiązki związane z utylizacją elektroodpadów. Wiedza na ten temat i jej praktykowanie z pewnością przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.